10 najskupljih nogometnih klubova na svijetu

samo je sedmo mjesto kluba Chelsea Roman Abramovič.

Američki časopis Forbes je napravio ocjena od najskupljih nogometnih klubova na svijetu. Vođa ljestvice bio je engleski „Manchester United” (procjena troškova - oko $ 1, 9 milijardi kuna). Usput, Manchester United je najskuplji sportski klub na svijetu, ispred Dallas Cowboysa (američki nogomet, trošak procjene - $ 1, 8 milijardi eura). Drugo mjesto među nogometnim klubovima uzeo Madrid „pravi”, a treći - London „Arsenal”. „Chelsea” Roman Abramovič nije ni napraviti prvih pet, završivši tek sedmo mjesto.

1. "Manchester United"

Država: England

Vlasnici: Obitelj Glazer

Vrednovanje: $ 1, 864 milijarde (+ 2%)

Do nekoliko mjeseci, au povijesti „Manchester United” je upisan sljedeći zlatna datum - četvrt stoljeća kao glavni trener kluba radi Alex Ferguson, koji je osvojio 11 Engleska sa Manchester United prvak naslova i dva puta - Ligi prvaka. Ove godine, „Manchester United” u vodstvo u engleskoj Premier ligi i igra u polufinalu Lige prvaka s njemačkim „Schalke 04”.

2 "Real"

Država: Spain

Vlasnici: navijači kluba

Vrednovanje: $ 1, 451 milijarde (+ 10%)

Prije nekoliko dana španjolski klub osvojio svoj prvi trofej pod vodstvom glavnog trenera Josea Mourinha - „Barcelona” španjolski kup, pretučen u finalu njegov glavni suparnik, S katalonskog kluba „Real” ponovno će se sastati za tjedan dana u polufinalu Lige prvaka.

3. "arsenal"

Vlasnik: Stan Kroenke

Vrednovanje: $ 1, 192 milijarde (+ 1%)

Ove sezone, „Arsenal”, najvjerojatnije, opet završio bez trofeja. Podsjetimo da je posljednji trofej - FA kup - osvojio je 2005. godine. A strategija londonskog kluba i glavni trener Arsene Wenger, koji je napravio kladiti se na uzgoj talentiranih mladih ljudi, što uzrokuje sve više i više pitanja od navijača. No, barem u ovogodišnjem „Arsenal”, napokon sam pronašla vlasnika. Američki biznismen Stan Kroenke i Alisher Usmanov paralelno su otkupom dionica kluba, ali na kraju je američki istupi, okupljanje oko 63% dionica.

4 "Bayern"

Država: Njemačka

Vrednovanje: $ 1, 048 milijarde (+ 6%)

Prošle godine, München „Bavaria” gotovo je osvojio tri naslova: klub je osvojio njemački prvenstvo i kup privući lokalne, ali u finalu Lige prvaka izgubio od Milana „Inter”. Ove sezone, igra u „Bavaria” nema sreće: tim je na četvrtom mjestu u Bundesligi, a letio iz Lige prvaka u fazi 1/8 finala, izgubili svi isti, „Inter”.

5 "Barcelona"

Vrijednost: 975.000.000 $ (2%)

Nema sumnje, „Barcelona” - najjači klub modernih vremena i jedna od najboljih momčadi u povijesti svjetskog nogometa. Ove sezone, „Barcelona” je, u stvari, osigurao naslov prvaka Španjolske, ali je izgubio Copa del Rey najgori neprijatelj - Madrid „Real”. U pitanju je još jedan naslov - u polufinalu Lige prvaka, „Barcelona” će još jednom suočiti „pravi”. Oba kluba trebaju pobjedu kako bi dokazao svoju nadmoć nad svojim rivalom.

6 "Milano"

Država: Italija

Vlasnik: Silvio Berlusconi

Vrednovanje: 838000000 $ (+ 5%)

Ove godine, tim je Berlusconi ima sve karte konačno osvajanje talijanskog prvenstva (zadnji naslov u domaćem prvenstvu, „Milan” je osvojio u 2004. godini), iako se smatra jednim od ključnih igrača u brazilskom Ronaldinha (na slici) u siječnju 2011. godine vratio dom kluba „Flamengo”.

7. "Chelsea"

Vlasnik: Roman Abramovič

Vrednovanje: 658000000 $ (+ 2%)

Osvajanje Lige prvaka je još uvijek fiksna ideja za Roman Abramovič. Unatoč više-milijun dolar transfera i pozivajući velika imena trenera „Chelsea”, nije bio u mogućnosti osvojiti veliki europski turnir. U tom slučaju, glavni „zvijezde” iz londonskog kluba nisu dobili mlađi, a nije daleko tima restrukturiranja, što opet može zahtijevati višemilijunski injekcije od strane vlasnika.

8 "Juventus"

Vlasnici: Obitelj Agnelli

Vrednovanje: 628000000 $ (-4%)

Posljednji naslov „Juventus” je datiran 2003. Sve je stvar u korupcijskom skandalu koji je izbio u Italiji 2006. godine, što je rezultiralo u Torinu klubu je poslan divizije B. tim u prvoj sezoni osvojio nižu ligu i vratio se u Serie A, ali je igrao u Premier ligi bez uspjeha, i League One za druge pogodnosti „Inter”.

9. "Liverpool"

Vlasnik: John Henry, Tom Werner

Vrednovanje: 552 milijuna $ (-33%)

„Liverpool” nije osvojio prvenstvo od 1990. godine: tada još zvala prva liga u Engleskoj, a ne Premier ligu. Međutim, u 2005, on je osvojio Ligu prvaka. U listopadu 2010. godine, „Liverpool” promijenio vlasnika: novi vlasnici bili su američki biznismeni John Henry i Tom Werner, koji također posjeduje bejzbol momčad Boston Red Sox.

10. "Inter"

Vlasnik Massimo Moratti

Vrednovanje: 441000000 $ (+ 7%)

Prošle sezone, „Inter” pod vodstvom Jose Mourinho napravio „Treble”, koji je osvojio samo tri naslova: prvak Italije, pobjednik talijanskog Kupa i Lige prvaka. Nakon odlaska portugalski trener Milana klupske stvari su se pogoršale: u tim je upućen iz Lige prvaka, te je samo na trećem mjestu u talijanskom prvenstvu.